Wiele reportaży i artykułów poświęconych bezpiecznemu poruszaniu się po drogach publicznych pomogło zrozumieć ludziom, jak ważne jest noszenie ze sobą odblasków. Zimą, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno, nawet powrót ze szkoły czy pracy może być obarczony pewnym ryzykiem. Niesprzyjające warunki pogodowe, brak latarni oraz ciemne stroje – żadna z tych rzeczy nie pomaga kierowcom dostrzec przeszkody w odpowiednim czasie.
Odblaski to produkty, które powinny znaleźć się nie tylko w naszych szufladach, ale przede wszystkim towarzyszyć nam każdego dnia. W zależności od przeznaczenia, producenci wykonują je w różnych kształtach, przy wykorzystaniu rozmaitych materiałów. Służą również znakowaniu mienia i fragmentów małej architektury, często narażonych na uderzenie przy słabej widoczności. W jaki sposób odblaski świecą i dlaczego to właśnie ich używamy najczęściej w kwestiach bezpieczeństwa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Jak działają elementy odblaskowe?
Bez znaczenia, czy mamy styczność z odblaskami w formie taśmy, zabawnych grafik czy też wszywek występujących przy odzieży — efekt działania jest zawsze taki sam, a bazuje na zjawisku załamania się światła w pryzmacie. Stąd też nazwa odblaskowe taśmy pryzmatyczne. Jak sama nazwa mówi, „odblaski” jedynie odbijają światło – nie wytwarzają go samodzielnie.
W procesie produkcji odblasków kluczową rolę odgrywa wybór materiału. Używając elementów wykonanych z tworzyw gładkich, kąt odbicia będzie zawsze równy kątowi padania. W przypadku odblasków chropowatych, odbite promieniowanie ulegnie rozproszeniu we wszystkich kierunkach.
Co powoduje, że odblaski świecą?
W praktyce źródłem promieniowania dla odblasków są najczęściej światła reflektorów samochodowych. Kierowca mijający pieszego zawsze puszcza w jego kierunku strumień światła. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zbyt mała widoczność uniemożliwia dostrzeżenie osoby z większej odległości. Wtedy też, obecność omawianych elementów okaże się niezastąpiona. Jakąkolwiek przeszkodę wyposażoną w taśmy odblaskowe możemy zauważyć już nawet ze 150 metrów. Dotyczy to nie tylko pieszych, ale też małych fragmentów architektury, znajdujących się na drodze. W ten sposób nawet kierowca ze słabym refleksem będzie w stanie dostosować prędkość do sytuacji i swobodnie poradzić sobie z utrudnieniami na drodze.
Rodzaje materiałów odblaskowych
Ze względu na zapotrzebowanie wyróżniamy dwa rodzaje materiałów odblaskowych – mikrokulkowe i mikropryzmatyczne. Pierwsza grupa jest znacznie częściej stosowana w odzieży i akcesoriach ostrzegawczych. Z odblaskami mikropryzmatycznymi możemy natomiast spotkać się przy różnego rodzaju taśmach odblaskowych, służących znakowaniu infrastruktury drogowej oraz naczep pojazdów. W zależności od stopnia użytkowania, odblaski możemy podzielić na dziecięce, rowerowe oraz te przeznaczone do znakowania obiektów nieruchomych.